Loading

Damaszek 2045

Back to all Events

zdjęcie: próba w Teatrze Powszechnym

Po spektaklach "Lawrence of Arabia"  i "New Territory live VR"  zrealizowane w ramach projektu Atlas of Transitions, Teatr Powszechny wraca z nową produkcją pod tytułem "Damaszek 2045" w reżyserii Omar Abusaady i na podstawie tekstu Mohammada Al Attara, artystów pochodzących z Syrii. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 20 września.

Jest rok 2045, a Damaszek to kwitnące, rozwijające się gospodarczo i pełne życia miasto, w którym nic nie zakłóca spokoju. Jednak dwa ostatnie, pozornie niezwiązane ze sobą wydarzenia zaczynają zagrażać tej harmonii.

Instalacja artystyczna w jednym z nowo otwartych muzeów staje się celem tajemniczego aktu sabotażu. Wkrótce mieszkańców miasta zaczynają nękać koszmary senne, które przywołują obrazy dziwnej przeszłości. Oficerowie weterani, Adam i Sam wszczynają śledztwo, jednak każdy kolejny trop oddala ich od wyjaśnienia niepokojących okoliczności i narastającego chaosu. Gdy akcja sabotażowa wykracza poza muzeum, a koszmary dopadają coraz więcej osób, na jaw wychodzą wstrząsające fakty. W obliczu konfrontacji, która na zawsze zmieni ich los, mieszkańcy Damaszku odkrywają, jak wielką fikcją było ich dotychczasowe, uporządkowane życie, a wszystko wokół chyli się ku upadkowi. 

W nowym spektaklu „Damaszek 2045” dramatopisarz Mohammad Al Attar i reżyser Omar Abusaada pytają o ludzką pamięć i mechanizmy zapominania, pisanie historii wojny oraz o narracje zwycięzców i zwyciężonych.

 

premiera: 20 września 2019
Teatr Powszechny w Warszawie
pokazy
 21, 22 września

Kup bilety i polub Atlas of Transitions 

Involved Artist
Reżyseria Omar Abusaada
dramaturgia Mohammad Al Attar
scenografia Bissane Al Sharif
asystentka reżysera Izabela Stolarska
inspicjentka Barbara Sadowska
Obsada Aleksandra Bożek, Grzegorz Falkowski, Natalia Łągiewczyk, Oskar Stoczyński, Kazimierz Wysota

OMAR ABUSAADA

Niezależny syryjski reżyser i dramaturg mieszkający w Damaszku. Po ukończeniu studiów teatralnych w Wyższym Instytucie Sztuk Dramatycznych w Damaszku zaczął rozwijać własną wizję teatru świadomego politycznie i społecznie. Był współzałożycielem Studio Theatre, którego pierwsza premiera pt. „Bezsenność” miała premierę w 2004 roku. Spędził wiele lat podróżując po najodleglejszych regionach Syrii, Egiptu i Jemenu, aby szkolić młodych praktyków teatru i wystawiać spektakle na targowiskach czy rynkach, które często były pretekstami do rozmów z lokalnymi studentami, pracownikami lub mieszkańcami wsi, którzy czasami dołączali do aktorów na scenie. Od prawie 10 lat Abusaada współpracuje z syryjskim dramatopisarzem Mohammadem Al Attarem. Ich spektakle znajdują się na granicy między dramaturgią i dokumentacją. Kondensują traumy wojenne i pokazują, co znaczy mierzenie się z nimi na co dzień. Jedno z ich ostatnich dzieł – „Kiedy czekałem” – którego premiera odbyła się w 2016 r. w ramach Kunsten Festiwal w Brukseli, została wybrana do oficjalnego programu 70. edycji Festiwalu Teatralnego w Awinionie.

MOHAMMAD AL ATTAR

Syryjski dramatopisarz, który zajmuje się Syryjską Rewolucją i wynikającymi z niej konfliktami już od 2011 roku. Al Attar urodził się w Damaszku. Na uniwersytecie ukończył literaturę angielską, a następnie studia teatralne w Wyższym Instytucie Sztuk Dramatycznych w Damaszku. Uzyskał także tytuł magistra w dziedzinie teatru na londyńskim Goldsmiths University. Jest uznawany za jednego z najważniejszych kronikarzy rozdartej wojną Syrii. 
Jego sztuki, takie jak: „Wycofanie”, „Online”, „Spójrz na ulicę… tak właśnie wygląda nadzieja”, „Czy mógłbyś spojrzeć w kamerę?” i „Kiedy czekałem” były wystawiane na rozmaitych międzynarodowych festiwalach i spotkaniach teatralnych. Przy pracy nad większością swoich sztuk łączył siły z syryjskim reżyserem Omarem Abusaadą. Niedawno ukończyli teatralną trylogię, która obejmowała adaptacje greckich tragedii poświęconych życiu kobiet szukających schronienia przed wojną. Po adaptacji „Trojanek” (2013) w Jordanii i „Antygony z Szatili” (2014) w Libanie, „Ifigenia” została wystawiona w Volksbühne w Berlinie we wrześniu 2017 r. W 2017 roku w Berlinie odbyła się premiera „Aleppo, portretu nieobecności” Al Attara w HKW. Jego ostatnia sztuka „Fabryka”, koprodukcja Festiwalu Ruhrtinnale i Volksbünhe, miała swoją premierę w sierpniu 2018 roku. Oprócz dzieł scenicznych, Al Attar pisał także dla wielu czasopism i gazet, ze szczególnym uwzględnieniem tematu Powstania Syryjskiego.

BISSANE AL SCHARIF

Bissane Al Sharif jest scenografką i niezależną artystką wizualną. Studiowała architekturę na Uniwersytecie w Damaszku i scenografię w Szkole Architektury w Nantes. Pracowała jako scenografka w Operze w Damaszku oraz przy wielu produkcjach z dziedziny filmu i teatru. Mieszka we Francji od 2013 roku i pracuje tam jako scenografka oraz niezależna artystka wizualna. Jest scenografką kilku sztuk teatralnych Mohammada Al Attara i Omara Abusaady, takich jak: „Kiedy czekałem” (2016), „Ifigenia” (2017) i „Fabryka” (2018), z których dwie ostatnie były wyprodukowane przez Volksbünhew Berlinie. Jej multimedialna instalacja „Mémoire(s) des Femmes” została nagrodzona nadawanym przez francuskiego ministra kultury odznaczeniem Ordre des Arts et des Lettres. Jej nowa artystyczna instalacja „I once entered a Garden” została zaprezentowana w Bejrucie w marcu 2019 r.

Events like this
20191119
Nov 19 2019 to Nov 24 2019

The Nigger of the 'Narcissus'

Performance
Presented for the first time in Bologna in the framework of Atlas of Transitions Biennial 'HOME', Cantieri Meticci's new production halfway between performance and installation 'The Nigger of the Narcissus' comes once more to San Martino Theatre. Another opportunity to get on the Narcissus' boat and immerse in a maze of visions, bodies, and relationships.
Read more
20191008
Oct 8 2019 to Oct 12 2019

'Out of Darkness', final version

Performance
In the final version of 'Out of Darkness' which will take place from 8th to 12th October at Théâtre de Liège, filmmakers Bénédicte Liénard and Mary Jimenez give us, in an image and sound theatre, some authentic, hard and unique testimonies collected for the first time on the other side of the Mediterranean Sea, to advocate for the forgotten...
Read more